MATEMATYKA W NASZEJ SZKOLE NIE MA GRANIC…

We wtorek 12 marca w naszej szkole odbył się finał Międzynarodowego Konkursu MATEMATYKA BEZ GRANIC.

Wyzwanie podjęła klasa VI c.

Konkurs należy do nietypowych, bo z zadaniami zmagają się wspólnie całe klasy. Uczniowie rozwiązują je w swoich szkołach. Młodzież musi wykazać się wiedzą, która wykracza poza obszar tematów omawianych na lekcjach. Liczą się tutaj także: umiejętność współpracy i podziału zadań w grupie, pomysłowość, wyobraźnia, zdolności plastyczne (konstrukcje, wycinanki, budowanie modeli brył) i językowe, ponieważ jedno z zadań jest w języku obcym. W naszym przypadku był to język angielski. Uczniowie musieli to zadanie przetłumaczyć, rozwiązać i napisać odpowiedź w tymże języku. Przygotowania do konkursu bardzo integrują zespół klasowy.

Przygotowując się do konkursu rozwiązywaliśmy zadania z poprzednich edycji. Opracowywaliśmy składy grup, strategie pracy w zespołach. Nie było to łatwe. 8 lutego zmierzyliśmy się z zadaniami etapu wstępnego, który miał nam pomóc w przygotowaniu się do etapu finałowego.

Rozwiązania zadań zostały wysłane do Zielonej Góry, na WMiE Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

Ten międzynarodowy konkurs przywędrował do Polski z Francji, gdzie do dziś mieści się jego "sztab światowy". Oryginalna nazwa, pod którą jest znany na całym świecie, to "Mathématiques sans frontiéres", czyli "Matematyka bez granic".