JUNIOR RANGERS – MŁODZI STRAŻNICY PRZYRODY

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Kostrzynie nad Odrą w porozumieniu z Parkiem Narodowym „Ujście Warty" będą uczestniczyć w programie Junior Rangers. Jest on inspirowany amerykańskimi i europejskimi programami o tej samej nazwie. Program ma za zadanie „badać, uczyć i chronić" a Młodzi Strażnicy Przyrody chcą chronić przyrodę, która ich otacza, także tę w Parku.

W Polsce grupa Junior Ranger działa już od wielu lat w Biebrzańskim Parku Narodowy. Podobny program prowadzą małopolskie parki narodowe. Przy Parku Narodowym „Ujście Warty" taka grupa, złożona z uczniów ze Szkoły Podstawowej w Słońsku, działa już od roku. W tym roku rozpoczynają swoją działalność grupy w Górzycy i Kostrzynie nad Odrą.

Na naszych spotkaniach będziemy mówić o otaczającej nas przyrodzie. Poznamy ją lepiej, aby dowiedzieć się jak ją szanować i chronić. Będziemy przekazywać tę wiedzę dalej i pokazywać nasze działania. Spotkania Młodych Strażników Przyrody odbywać się będą raz w miesiącu. Junior Ranger zna zasady panujące w parkach narodowych i wie dlaczego trzeba ich przestrzegać. Potrafi rozpoznawać zwierzęta i ich tropy. Wie jak odnaleźć się w terenie oraz dba o porządek w otoczeniu.

Koordynatorem programu jest pani Ewa Drużga, za część merytoryczną będzie odpowiadać starszy specjalista ds. edukacji w Parku Narodowym „Ujście Warty" - Agnieszka Mielczarek, a naszymi Junior Rangersami zostali chętni uczniowie z klas IV-VIII.

Na zdjęciach - pierwsze spotkanie w terenie pt. „Czy Kostrzyn nad Odrą w okolicy szkoły jest przyjazny ptakom?" Strażników Przyrody z Panią Agnieszką Mielczarek.